Kolejny sukces polskiej gospodarki: Centralny magazyn węgla się wypełnia, a zużycie dalej spada <<< znalezisko
Wagony niepotrzebnego węgla dzień i noc wypełniają centralny magazyn węgla w Wielkopolsce, a w całym kraju zwały „czarnego złota” przekraczają już 14,5 mln ton. To wystarczy, aby zaspokoić zapotrzebowanie polskich elektrowni przez pół roku. Tymczasem spółki energetyczne odpisują 0,5 mld zł straty Polskiej Grupy Górniczej i nie mają już gdzie upchnąć niepotrzebnego paliwa.

(…) W polskich realiach gospodarki państwowej kopalnie wydobywają jednak na magazyn, bo dzięki temu… górnicy dostaną większą premię. Plany wydobycia zostały zrealizowane, więc należy się wyższa czternasta pensja. O to właśnie toczy się dziś spór społeczny w PGG. Nieważne jest w tym wszystkim to, że efektywność wydobycia węgla jest dziś niższa niż była 15 lat temu, choć w tym samym czasie pensje poszły ostro do góry.

(…) W grudniu ceny węgla dla polskiego górnictwa sięgały 265 zł/t, podczas gdy importowany węgiel o tej samej kaloryczności można było kupić w portach bałtyckich za mniej niż 170 zł/t. Pozbycie się więc w ten sposób 10 mln ton węgla energetycznego oznaczałoby wykazanie… od 0,5 do 1 mld zł straty.

(…) A to wszystko jeszcze przez ok. 15 lat, czyli do chwili zamknięcia ostatniej śląskiej kopalni wydobywającej węgiel energetyczny.

#polska #gornictwo #wegiel #energetyka #gospodarka #ciekawostki #baron24